Bazén môže zmeniť váš priestor na oázu, kde sa vaša rodina a priatelia nemôžu dočkať stretnutia. Nájsť najlepší bazén však môže predstavovať jedinečné výzvy, najmä ak ste ho nikdy predtým nemali. Ako si vyberiete najlepšiu veľkosť a aké prvky musíte brať do úvahy? Pretože to môže byť drahá investícia, musíte pochopiť, čo všetko patrí do výberu najlepších bazénov. Ďalej uvádzame všetko, čo potrebujete vedieť.

RÔZNE MATERIÁLY BAZÉNU A STAVEBNÝ PROCES

Predtým, ako sa rozhodnete pre tvar alebo veľkosť vášho bazéna, musíte zvážiť použitý materiál a konštrukciu bazénu. Môžete použiť tri hlavné typy bazénového materiálu a každý z nich má iný proces výstavby.

Zahŕňajú:

Keramické bazény

Bazény zo sklenených vlákien sú veľké, jednoplášťové. Príde spoločnosť na inštaláciu bazéna a preskúma váš pozemok. Keď sa už rozhodnete pre miesto, kam umiestniť svoj bazén, vyhĺbia jamu, ktorá zodpovedá jeho jedinečnému tvaru a veľkosti. Kamión doručí bazén zo sklenených vlákien k vám domov a spoločnosť ju pomocou žeriava zdvihne do otvoru. Bazény zo sklenených vlákien sú hotové, čo môže sťažiť vyžiadanie vlastného dizajnu. Väčšina spoločností, ktoré vyrábajú bazény zo sklenených vlákien, má na výber veľa veľkostí a modelov a má vopred vytvarované lavice a schody.

keramický bazén FUNSklolaminát je obľúbený pre bazény, pretože umožňuje rýchly proces budovania bazéna. Interiér je veľmi hladký a zabráni sa tak priľnutiu rias k nemu.

BETÓN S AGREGÁTOM ALEBO OMIETKOU

Ak si vyberiete betónový bazén, príde bazénová spoločnosť a vyhĺbi plochu vášho pozemku, kde bude bazén inštalovaný. Orámujú alebo obložia boky a dno otvoru oceľovými tyčami a môžu ich premeniť na takmer akýkoľvek požadovaný tvar. Keď spoločnosť dokončí umiestnenie oceľových tyčí, nastriekajú betón na vytvorenie plášťa bazéna.

Použitie tohto betónového plášťa s výstužou z oceľovej tyče je jedným z najobľúbenejších stavebných materiálov bazénov. Má vynikajúcu odolnosť a samotný betón je veľmi pórovitý. Betón umožňuje bazénu zadržiavať vodu a je pomerne ľahké pridať ďalšiu vrstvu omietky po rokoch.

VINYL

Vinylové bazény používajú plastový alebo kovový rám, ktorý spoločnosť pre bazény stavia nad zemou, alebo môžu vyhĺbiť jamu a zasunúť vonkajšiu výstelku dovnútra. Spoločnosť umiestni pozdĺž rámu podporné panely alebo steny z hliníka, ocele alebo plastu pred tým, ako sa spoja s hrubým vinylovým plechom. Spodok je piesok a vrchná vrstva bude držať vinyl zhora nadol a vytvorí tak hotový okraj.

Inštalácia vinylu je pomerne lacná, ale zhoršuje sa na slnku a pri vystavení chemikáliám používaným v bazéne. Môžete si zaobstarať vinylové vložky s povrchovou úpravou chrániacou proti UV žiareniu, ale mali by ste počítať s tým, že životnosť vášho bazénu bude iba 10 až 18 rokov.

ALTERNATÍVNE DOKONČENIE
Môžete si zvoliť, že budete na povrch svojho bazéna pridávať rôzne materiály, aby ste predĺžili jeho životnosť a vytvorili elegantný vzhľad. Medzi populárne možnosti patrí omietka, betón, kameň a dlaždice. Kamienkový agregát si získava popularitu, pretože vytvára pútavý vzhľad. Ak na svoj bazén použijete tieto alternatívne povrchové úpravy, môžu trvať 8 až 12 rokov.

NAJLEPŠÍ TVAR A VEĽKOSŤ BAZÉNU
Tvar a veľkosť vášho bazéna bude tiež hrať zásadnú úlohu v tom, ako ste so svojím bazénom spokojní. Než sa rozhodnete pre formu alebo veľkosť, mali by ste zvážiť nasledujúce skutočnosti:

ČO JE ÚČELOM VÁŠHO BAZÉNU?
Využijete svoj bazén niekoľkokrát v lete? Ak je to tak, nevyhnutne nepotrebujete rozsiahlejšiu štruktúru. Možno plánujete veľké rodinné stretnutia okolo vášho bazéna. Ak je to váš prípad, budete potrebovať rozsiahlejšie nastavenie. Ak plánujete svoj bazén využívať na cvičenie, máte dve možnosti. Môžete si zaobstarať väčší a podlhovastý bazén na plávanie alebo si môžete kúpiť bazén, kde vás trysky udržia na svojom mieste počas plávania, ako napríklad bežiaci pás pre plavcov.

Rozhodujúcim faktorom je účel združenia. Chcete, aby bol dostatočne veľký na to, aby vyhovoval akýmkoľvek aktivitám alebo počtu ľudí, ktorí ho chcú využiť. Ak máte v rodine troch alebo viacerých členov, obvykle sa uprednostňuje väčší bazén.

AKÉ SÚ VAŠE OBMEDZENIA?
O bazéne môžete snívať všetko, čo chcete, ale realita je taká, že s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať obmedzenia. Náklady, čas, priestor a akékoľvek požiadavky tvoria vaše štyri najvýznamnejšie obmedzenia.

Náklady
Keď vezmete do úvahy cenu vášho bazéna, najdôležitejším faktorom je veľkosť. Váš rozpočet vás môže prinútiť vybrať si medzi kúpou väčšieho bazéna s dielčími materiálmi alebo výberom menšieho bazéna s lepšími materiálmi.

Čas
Budete tráviť viac času udržiavaním bazéna. Ak niekoho najmete na čistenie, nebude to veľký problém. Ak to však plánujete urobiť sami, zvážte, koľko času chcete investovať do čistenia, chemického vyváženia a údržby vášho bazéna.

Priestor
Váš bazén by sa mal hodiť na váš dvor, ale mal by vám tiež ponechať priestor, aby ste sa mohli pohybovať a organizovať ďalšie aktivity. Okolo samotného bazéna budete potrebovať ďalší priestor.

KTO POUŽIJE VÁŠ BAZÉN?
Plánujete, že váš bazén budú využívať iba dospelí? Ak je to tak, hlbší bazén vám poskytne väčšiu plaveckú plochu. Ak máte deti, musíte zvážiť plytší bazén. Existujú nejaké obmedzenia mobility? Ak existujú, možno budete musieť mať mierny sklon. Cieľom je dlhodobé plánovanie vášho bazéna, aby ste sa nestretli s niečím, na čo by si každý nemohol prísť.

POPULÁRNE TYPY BAZÉNOV
Vedeli ste, že existuje niekoľko rôznych druhov bazénov na plávanie? Spolu s rozhodnutím o veľkosti a tvare je ďalším dôležitým faktorom zohľadnenie typu bazéna. V spoločnosti Delfino ponúkame rôzne druhy bazénov v malých, stredných a veľkých veľkostiach, ktoré okrem iného zahŕňajú:

V zemi – Ak máte ploché miesto inštalácie, obľúbenou možnosťou sú bazény do zeme. Tento typ bazéna pomáha znižovať konečné náklady.

Čiastočne nadzemné – čiastočne nadzemná inštalácia môže byť nákladovo efektívna a pohodlná možnosť, ktorú je potrebné zvážiť.

Nadzemné bazény – nadzemné bazény sú ideálne pre každého, kto má sklonený povrch alebo záhradu, ktorá nemá správnu veľkosť alebo tvar pre bazén.

Rodina – Rodinný bazén vám poskytne dostatok priestoru pre všetky vaše rodinné aktivity. K dispozícii je niekoľko veľkostí a možností.

Plavecké – plavecké bazény fungujú dobre pre vážnych plavcov. Jedná sa o úzky bazén, ktorý má vlastné možnosti dĺžky.

NAJLEPŠIE DOPLNKY BAZÉNU
Doplnky pre bazén sú funkcie, ktoré nevyhnutne nepotrebujete na to, aby bazén fungoval, ale môžu vám pomôcť prispôsobiť váš bazén. Môžu vášmu bazénu pridať luxusné alebo upokojujúce prvky. Medzi najbežnejšie doplnky k bazénu patria:

Vodné prvky – Vodné prvky sú ohromujúce doplnky, ktoré vytvárajú pútavý vzhľad každého bazéna. Môžete si vybrať z rôznych materiálov, výšok a prepadov, aby boli skutočne jedinečné. Pokojný zvuk tečúcej vody budete počuť zakaždým, keď vystúpite k bazénu.

Opaľovacie lišty – Opaľovacie lišty sú plytké oblasti pozdĺž okrajov vášho bazéna, ktoré sa rozprestierajú asi 30 cm hlboko. Môžete požiadať o lavičky alebo stoličky, kde môžete sedieť a relaxovať, zatiaľ čo si budete užívať bazén a teplo slnka.

Spa – Spa je vyvýšená oblasť vášho bazéna, ktorá zdieľa vodný systém vášho bazéna. Voda je tu oveľa teplejšia ako v centrálnej časti a na upokojenie vašich bolestí si môžete nechať pridať trysky.

Podvodné osvetlenie – možno si chcete bazén vychutnať za súmraku alebo vo večerných hodinách. Podvodné osvetlenie nielenže vyzerá skvele, ale prispieva tiež k zaisteniu bezpečného kúpania vášho bazéna po zotmení.

Trysky – Trysky vám môžu poskytnúť upokojujúci prvok vo vašom bazéne. Môžete sa rozhodnúť pre pravidelné alebo plavecké trysky, ak chcete niečo silnejšie. Plavecké trysky sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú cvičiť v menšom bazéne.

Lavice – pridaním lavičiek do vášho bazéna získate priestor na sedenie a relaxáciu. Tieto lavičky sú zvyčajne zabudované priamo do boku steny a vy budete sedieť v plytkej vode.

VÝBER FARIEB BAZÉNU
Už nemusíte mať nudné modré, zelené alebo biele bazény! Teraz existuje niekoľko desiatok oslnivých farieb, ktoré si môžete zvoliť na steny bazénu. Gélový povlak vám ponúka desiatky farebných prevedení bazénov a medzi najobľúbenejšie patria:

Sapphire, Ice Blue alebo Arctic Marine – Svetlomodrý alebo zelený základ so striebornými, bielymi alebo hlbšími modrými vločkami vám poskytne ohromujúcu modrú vodu, ktorá má škvrny bielej, svetlošedej a stredne modrej.

Kráľovská modrá, Pacifik alebo Atlantik – Tmavomodrý gélový náter premení vzhľad vášho bazéna na veľmi tmavomodrý. Toto sfarbenie je vynikajúce na denné plávanie, ale v noci môže vyzerať takmer čierne.

Pláž – zlatohnedý základ má škvrny čiernych a svetlých hnedých odtieňov. Užijete si klasický vzhľad s krištáľovo čistou vodou.

Perlová farba, ružový kremeň alebo sivý mramor – Niektorí ľudia majú radi vzhľad kremeňa, pretože je elegantný. Tieto farby majú zvyčajne sivý základ s bielymi, ružovými, zlatými alebo čiernymi bodkami, ktoré môžu vyzerať ako malé kamene.

Evolution alebo Viridian – Evolution alebo Viridian sú hlbšie odtiene, ktoré vášmu bazénu dodajú intenzívny a živý vzhľad. Pomáhajú vašej vode iskriť sa na slnečnom svetle.

ROZHODUTIE O NAJLEPŠOM FILTRAČNOM SYSTÉME
Pri inštalácii bazéna si môžete vybrať z troch filtračných systémov.

FILTRAČNÉ KAZETY
Kartušové filtre budú skvele fungovať v malých alebo stredne veľkých bazénoch. Tento filtračný systém sa dodáva s nádržou a plastovým valcom vo vnútri nádoby. Plastový valec je obklopený skladaným polyesterovým filtrom a na obidvoch koncoch sú krytky, ktoré ho držia na danom mieste. Voda cirkuluje cez polyester do nádrže a von do vášho bazéna.

Filter zachytáva všetky nečistoty, ktoré majú veľkosť najmenej 10 mikrónov. Budete ich musieť pravidelne čistiť, pretože sa môžu upchať nečistotami. Neexistuje spätné preplachovanie a tento filter funguje veľmi dobre pri mierne nižších rýchlostiach.

PIESKOVÝ FILTER
Pieskové filtre sú určené pre ľudí s rozpočtom, ktorí majú veľmi málo času na údržbu filtračného systému svojho bazéna. Funguje dobre vo veľkých bazénoch, pretože je náročné ho upchať. Systém nasáva vodu z bazéna cez skimmery a potom ju núti prechádzať cez veľkú nádrž s pieskom. Piesok zachytáva nečistoty až do 20 mikrónov. Tento systém je dodávaný s externým manometrom, ktorý vás informuje, kedy je čas systém prepláchnuť.

Pretože tento filter nezachytáva nič pod 20 mikrónov, je dôležité držať krok s chémiou vášho bazéna. Ak to neurobíte, budete mať vo svojej bazénovej vode so sebou baktérie. Pieskové filtre pracujú s kremičitým pieskom a filtračným sklom.

DIATOMACEÓZNA ZEM
Filtre kremeliny zachytávajú častice až do 0,5 mikrónu, ale sú tiež najviac pracovne náročnou možnosťou z týchto troch. Tento filtračný systém má nádrž s mriežkami. Mriežky majú na sebe nalepenú bielu práškovú látku. Rozdrvené skamenené zvyšky tvoria látku z bieleho prášku, ktorú vidíte. Pokiaľ hľadáte kvalitné pracovné oblečenie, viac nájdete tu.

Tento tlak tlačí vodu cez nádrž a mriežku. Čokoľvek väčšie ako 0,5 mikrónu sa ho bude držať. Na vonkajšej strane jednotky je tlakomer, ktorý vám oznámi, kedy je potrebné zariadenie prepláchnuť. Teraz však musíte do svojich sietí pridať viac kremeliny. Mali by ste ho miešať, až kým nevznikne kašička, a pomaly ho nalejte do filtračného systému. Neplávajte aspoň 12 hodín po tom, čo ste to vypláchli.

VÝBER VODNÉHO SYSTÉMU
Na záver sa chcete rozhodnúť pre vodný systém pre váš nový bazén. Pred konečným výberom môžete skontrolovať štyri široké kategórie. Zahŕňajú:

CHLÓR
Chlórové bazény sú tradičné vodné systémy. Chlór sa dodáva v granulovanej forme, kvapaline a tabletách. Keď chlór zasiahne vodu v bazéne, spustí chemickú reakciu. Chlór potom oxiduje všetky nečistoty vo vašej bazénovej vode. Chlór je zvyškový dezinfekčný prostriedok, čo znamená, že funguje niekoľko týždňov po prvom pridaní do bazéna. Je to lacné, ale môže to spôsobiť suchú pokožku. Niekoľko hodín po ošetrení bazénu by ste v ňom nemali plávať.

SOĽ
Slaná voda je obľúbenou voľbou pre systémy bazénovej vody od 80. rokov. Oživenie staromódnych bazénov v dobách pred chlórom. Soľ, ktorú pridáte do vody, účinne zabíja znečisťujúce látky a zároveň dodáva vašej vode „jemnejší“ pocit. Tento systém je nenáročnejší na údržbu ako chlór a pri ošetrovaní bazénu nebudete mať taký drsný chemický zápach. Soľ je tiež korozívna pre bazén a filtračný systém a ich výmena môže byť nákladná, len čo soľ koroduje.

MINERÁLNE BAZÉNY
Tieto bazény využívajú niekoľko rôznych minerálov na dezinfekciu bazéna a zlepšenie kvality vody. Ak máte minerálny bazén, budete mať vodu, ktorá obsahuje chemikálie na vyváženie vody a dezinfekčný prostriedok. Obsahuje však aj soľ, chlorid horečnatý a chlorid draselný. S plávaním v týchto mineráloch sú spojené zdravotné výhody, vďaka ktorým sú obľúbené u majiteľov bazénov.

PRIRODZENÉ
Prírodný bazén je navrhnutý tak, aby napodobňoval prírodné jazerá a rybníky. Tieto bazény používajú na čistenie vody namiesto chemického prírodný filtračný systém. S týmito bazénmi je menší bazén veľmi blízko k hlavnému bazénu a nazýva sa to regeneračná zóna. Voda v bazéne sa filtruje cez vybudované mokrade alebo štrkový filter. Táto regeneračná zóna zachytáva nečistoty a tlačí čistú vodu späť do hlavného bazéna.

UV SANITÁCIA
Aj keď chlór bol pri sanitácii bazéna vždy voľbou, UV je novšia voľba, ktorá si získava popularitu. Technológiou Ultra Violet sa dokáže zabiť 99,9% mikroorganizmov, rias, plesní, vírusov a baktérií vo vode vášho bazéna. Keď voda v bazéne cirkuluje, spustí sa proces čistenia a voda bude prechádzať cez UV lampu. Toto svetlo z UV lampy zabije všetky organizmy a čistá voda bude tiecť späť do vášho bazéna.

Scroll to Top